17/04/2014 18:02:00 Free Membership Login

Governor Corbett Announces Recent Appointments, Confirmations

Date : 10/19/2012 @ 1:02AM
Source : PR Newswire (US)

Governor Corbett Announces Recent Appointments, Confirmations

Governor Corbett Announces Recent Appointments, Confirmations

HARRISBURG, Pa., Oct. 18, 2012 /PRNewswire-USNewswire/ -- Governor Tom Corbett recently announced the following appointments and confirmations:

Appointments

State Apprenticeship and Training Council
David Buell, Camp Hill
Steven D. Columbus, Lower Burrell
Nick DiFrancesco, Harrisburg
Jason Gherghel, Orwigsburg
Terry A. Graboyes, Philadelphia (reappointment)
James T. Horn, West Chester
Barry Kindt, Lewisberry
Michael A. Schurr, Philadelphia (reappointment)

Uniform Construction Code Review and Advisory Council
Karin Cabell, Hazleton
Ray Cudwadie, Hazle Township (reappointment)
Edward V. Fegley, Mount Carmel
Craig Glotfelty, Carlisle (reappointment)
Monica Glowinski, Elizabeth
Bobby Henon, Philadelphia
John E. Kampmeyer, P.E., Springfield (reappointment)
Christian H. McQuail, Downingtown (reappointment)
Rich Roberts, Glen Mills
David Rush, Perkasie
Nathan Schaffer, New Castle

Confirmations

Architects Licensure Board
Philip M. Leinbach, Mohrsville

Banking and Securities Commission 
Gerald J. Pappert, Plymouth Meeting

Board of Directors of the Pennsylvania Economic Development Financing Authority 
Franklin K. Schoeneman, Pottsville

Board of Governors of the State System of Higher Education 
Sara J. Dickson, Clarion (student member)
Laura E. Ellsworth, Esq., Sewickley
David F. Wolfe, Oakdale (student member)

Commonwealth Trustee of the University of Pittsburgh
John A. "Jack" Barbour, Mars

Constables' Education & Training Board
Rodney D. Ruddock, Indiana

Coroner, Cumberland County
Charles E. Hall, Enola

Council of Trustees of Lock Haven University
Krystjan K. Callahan, Mechanicsburg
Jerry J. Swope, Lock Haven

Council of Trustees of Slippery Rock University
Thomas E. Breth, Esq., Butler
Robert Marcus, Harrisburg (reappointment)

Council of Trustees of West Chester University
Jonathan Ireland, Coatesville

Industrial Board
Joseph A. Bush Jr., Langhorne (reappointment)

Municipal Police Officers' Education and Training Commission
Barbara A. Butcher, Wellsboro (reappointment)
Kristen L. Denne, Johnstown
Vincent J. DiCenzo Jr., North Versailles
Robert B. Fean, Milford (reappointment)
Charles Horvat Jr., Harrison City
Roger J. MacLean, Allentown
Stephen L. Margeson, Carlisle (reappointment)
Todd E. Naylor, Pittsburgh (reappointment)
Keith R. Sadler, Lancaster
Sonia M. Stopperich, Canonsburg

Pennsylvania Drug, Device and Cosmetic Board
Richard A. Grimaldi, Connellsville
Pamela J. Higgins, Harrisburg
John D. Keegan, Hazleton
Jeffrey J. Runge, Philadelphia
Joan B. Tarloff, Blue Bell (reappointment)

Pennsylvania Fish and Boat Commission
Rocco S. Ali, North Apollo (District 2)

Pennsylvania Game Commission
Charles E. Fox, Troy (District 5)

Professional Standards and Practices Commission 
Thomas J. Baker, Pittsburgh
Lisa A. Barbour, Mars

Public Employee Retirement Commission
John J. Egan Jr., Fort Washington

State Board of Auctioneer Examiners 
Mary Louise Doyle, Pottstown

State Board of Barber Examiners 
Sharon M. Dell, Spruce Creek
William F. Schafer, New Castle

State Board of Cosmetology
Stephen A. Wallin, Southampton

State Board of Education
James E. Grandon Jr., Mechanicsburg

State Board of Massage Therapy
Loreli H. Bauer, M.Ed., Perkasie (reappointment)

State Board of Nursing
Linda A. Kerns, Philadelphia

State Board of Optometry
Carl J. Urbanski, O.D., Mountain Top

State Board of Osteopathic Medicine
Maria DeMario Liney, M.D., Media

State Board of Podiatry
Bert J. Altmanshofer, D.P.M., Duncansville

State Board of Psychology
Karen C. Cahilly, Esq., Coudersport

State Civil Service Commission
Odelfa Smith Preston, Pittsburgh (reappointment)

State Conservation Commission
Alvin M. Myers, Jr., Mechanicsburg (reappointment)
James A. Van Blarcom, Columbia Cross Roads

State Horse Racing Commission
Alan P. Novak, Coatesville

State Transportation Commission
Cristina G. Cavalieri, Philadelphia
Ronald J. Drnevich, Harrisburg
Charles H. Martin, Southampton
Frank E. Paczewski, Dallas
William L. Patterson, Jr., Erie

State Tax Equalization Board
Peter R. Barsz, Media
Daniel G. Guydish, Hazleton (reappointment)
Anthony R. Pinizzotto, Johnstown

Treasurer, Clinton County
Michelle L. Kunes, Mill Hall

Workers' Compensation Appeal Board
James A. Zurick, Esq., Paxinos

Media contact:  Governor's Press Office, 717-783-1116

SOURCE Pennsylvania Office of the Governor

Copyright 2012 PR Newswire



NYSE and AMEX quotes are delayed by at least 20 minutes.
All other quotes are delayed by at least 15 minutes unless otherwise stated.
1 site:2 in 140417 18:02